Nový Zéland 

Aotearoa - země "velkého bílého mraku"

Maoři

"Když bílí muži poprvé přišli na Ostrov, jako první věc naučily Maory křesťanství. Z několika členů maorského národa udělali faráře či kněze a učili je vzhlížet vzhůru a modlit se; a jakmile začali vzhlížet vzhůru, bílí muži jim sebrali půdu."

- Mahuta, syn maorského krále Tawhiao, v projevu před novozélandskou legislativní radou roku 1903

O Maorech, Maoři dnes

Zvětší foto “Tvorba tetování na obličeji“ (34.8Kb) Tvorba tetování

Předchůdci Maorů, první Polynesané, připluli k Novému Zélandu zřejmě z oblasti kolem Tahiti někdy v době mezi 1000 - 1100 n.l. Maoři jsou původní obyvatelé Nového Zélandu.

Bohužel většina domorodého obyvatelstva Nového Zélandu je dlouhá léta ovlivněna západní (euroamerickou) civilizací. Téměř už nežijí ve svých tradičních vesnicích, pouze se v nich scházejí během různých slavností a obřadů. Vystřídali tradiční zvyky za naši "kulturu" - televize, video, diskotéky…

Legenda o stvoření Nového Zélandu

Zvětší foto “Maorka“ (17.3Kb) Maorka

Na začátku byla nicota, Te Kore. A z tohoto Te Kore vznikla noc, Te Poo. V této absolutní tmě ležel Rangi, otec nebes v náručí Papy, matky země. Děti této dvojice, všichni bozi, prolézaly skulinami mezi jejich těly. Nepřetržitě toužily po svobodě, po větru, který tak krásně vanul nad vrcholky vysokých hor a nad zelenými údolími, a také po světle, které by zahřálo jejich bledá těla.

Co můžeme udělat, abychom toho dosáhly, ptaly se. Potřebujeme víc místa, abychom si mohly protáhnout ztuhlé, zdřevěnělé údy. Potřebujeme světlo. Potřebujeme větší prostor.

Zvětší foto “Maor“ (19.7Kb Maor

Tu Majestátně povstal Tane Mahuta, mocný bůh lesa, otec všech živých bytostí, milujících světlo a svobodu. Tane stál bez hnutí tak dlouho, jak dlouho dokáže muž zadržovat dech a sbíral síly. Potom se opřel oběma rukama do těla své matky a nohy zaklínil pod tělo svého otce Rangiho. Pak se protáhl v zádech a pokusil se Rangiho odsunout. Rodiče se však nadále pevně objímali a ani se nepohnuli. Tane však vyvinul takovou sílu, že nakonec obrovitá těla země a nebe oddělil. Rangiho vzápětí odnesl strašlivý vichr, který se přihnal do prostoru mezi nebem a zemí.

Tak vznikla Aotearoa - země velkého bíleho mraku….

Zvětší foto “Maorský sněmovní dům v Pictonu“ (63.0Kb) Maorský sněmovní dům v Pictonu Zvětší foto “Maorský sněmovní dům v Pictonu“ (66Kb) Maorský sněmovní dům v Pictonu

Ragby, Text Haka

Ragby se na Novém Zélandu hraje hlavně v zimě. Dvanáct nejlepších hráčů tvoří tým All Black. Ragby je zde velmi oblíbený sport a cokoliv menšího, než výhra, je příčinou hromadného smutku.

Haka je jeden z tanců, které mají ukázat fyzickou zdatnost a obratnost válečníků. Patří k němu tleskání do stehen, dupání, vyplazování jazyka a poulení očí.

V současnosti ho lze nejčastěji spatřit právě při zápase ragby; patří k uvítacímu ceremoniálu pro soupeře, aby věděli do čeho jdou. A není to příjemný pohled;-).

MP3 Haka Download (zip - cca 1MB)

Text Haka

Ringa Pakia, A
Ka Mate, Ka Mate
Ka Ora, Ka Ora
Ka Mate, Ka Mate
Ka Ora, Ka Ora
Tenei Te Tangata
Pu Huru Huru
Nana I Tiki Mai
Whaka Whiti Te Ra
A, Upane, Kaupane
Upane Kaupane
Whiti Te Ra!
Hii!

[ Nahoru ↑ ]

Aktualizováno: 21. 8. 2007
Kontakt na autora
2005 - 2019 © Webdesign - Peter Láng